{L_INDEX_PORTAL} bron.iweb.pl
Forum dyskusyjne miłośników pneumatyków i innej broni

FAQFAQ  UżytkownicyUżytkownicy  RegulaminRegulamin  GrupyGrupy  Kalendarz ImprezKalendarz Imprez
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Olejowanie osady, Oleje, powłoki-co i jak.
Autor Wiadomość
grzechu1979 

Wysłany: 2010-01-27, 18:36   

A gdybym wpierw pomalował jasną bejcą a pużniej olejował, jak myśłicie uchroniło by to przed zciemnieniem?
Ps. widziałem taką osade z orzecha amerykańskiego wykończoną na jasno, ale była to osada wykonana przez pana Łukasza Pietruszke wiec wszystko jasne, nawet osada ;laughing: ale nie sądze by zdradził swoją recepturę. Wiec może ktoś tutaj mi podpowie jak to zrobic.
Pozdrawiam.

mariano

Wysłany: 2010-01-27, 18:55   

witam Kup kapon wodny w Castoramie po nim drzewo nie zmieni kolor zostanie takie jasne jak masz

VanRest

Wysłany: 2010-01-27, 19:33   

Tu jest bardzo ładny artykuł o robieniu osady - autor używa właśnie orzecha - jednak wykończył go na ciemno. Przestrzega także przed używaniem bejcy do orzecha. A na chwycie zrobił ładną kratkę.

http://www.optykamysliwsk...anie_osady.html

pepcio1970

Wysłany: 2010-01-28, 02:07   

mariano napisał/a:
witam Kup kapon wodny w Castoramie po nim drzewo nie zmieni kolor zostanie takie jasne jak masz

Mogę się mylić, więc niech wypowiedzą się ci którzy parę osad "zaolejowali", ale z tym kaponem to zły pomysł. On faktycznie pozostawia jasne drewno, ale dlatego, że nie wsiąka w nie i szybko zasychając nie pozwala wsiąkać lakierowi, bo takie jest jego zastosowanie. W przypadku wykończenie jakimkolwiek olejem traci to sens, bo przecież olej ma wsiąkać (wielokrotnie) w drewno zabezpieczając je i nadając mu swój niepowtarzalny wygląd. Kapon na to nie pozwoli, a może jeszcze wybłyszczyć drewno, co może być niepożądanym efektem.

tomek mauz(s)er

Wysłany: 2010-01-28, 10:35   

Do olejowania nie używamy kaponu. Kapon używamy tylko do lakierowania. I to chroni drewno przed zaciemnieniem. Do olejowania jest właściwym podkładem wypełniacz porów lub specjalny wosk.

SILVERPL

Wysłany: 2010-01-28, 17:24   

VanRest napisał/a:
Tu jest bardzo ładny artykuł o robieniu osady - autor używa właśnie orzecha - jednak wykończył go na ciemno. Przestrzega także przed używaniem bejcy do orzecha. A na chwycie zrobił ładną kratkę.

http://www.optykamysliwsk...anie_osady.html

Na tej stronie ,jest też ciekawa grawerka :)

grzechu1979 

Wysłany: 2010-01-28, 20:42   

Witam, grawerka naprawde świetna w szoku jestem że można zrobic coś takiego w tak prosty sposób, a co do rozjaśniania mojej osady to dam sobie z tym spokój. Poprostu użyje Old Londona jak ostatnio, zamieszcze fotki jak bedzie gotowa.

Pozdrawiam

yaro
emerytowany Administrator

Wysłany: 2010-01-29, 08:28   

grzechu1979 napisał/a:
Hej odświerze temat, mam kilka pytań do osób które zrobiły juz kilka osad. Chce wykończyc osade z orzecha amerykańskiego mam wosk i olej Old London, i chciał bym by osada wyszła jak najjaśniejsza.

Wprawdzie nie robiłem kilku osad ale ostatnio spróbowałem. Jeżeli ma być najjaśniejsza z możliwych przy OL to nie dawaj żadnej bejcy, ani root stain tylko na świeże drewno daj sam olej i zostawiaj w ciemnym miejscu. Jak chcesz to mogę podesłać na maila zdjęcia jak wyszło w ten sposób. Na czystym lnianym pewnie by wyszło jaśniej jak na OL.
Kolor zbliżony do świeżo wyszlifowanego orzecha uzyskasz tylko przy lakierowaniu ale oczywiście będzie ciemniejsze.

raszpla

Wysłany: 2010-01-29, 12:35   

Witam! Aby drewno prawie wogule nie zmieniło barwy po olejowaniu -pokostowaniu należy je zapuścić w pierwszym rzędzie-kolejności bardzo słabym roztworem kleju kostnego(Perelka).Potem usuwasz ewentualny nadmiar z powierzchni drewna i pokostujesz, następnie polerujesz na pokoście +pumeks,kreda kaolin.
Pozdrawiam.
Bolek

Mikrus86

Wysłany: 2010-01-29, 12:54   

Witam,
Nadszedł czas na woskowanie osady, ale nie wiem jaki wosk użyć. Ludzie piszą, że używali zwykłego pszczelego rozpuszczonego w terpentynie, ale może jest coś lepszego ? Czy po woskowaniu można nałożyć jeszcze warstwę oleju dla zabezpieczenia ?

raszpla

Wysłany: 2010-01-29, 13:18   

Woskować można po pokostowaniu na odwrót jest to bez sęsu.Rodzaj wosku to Twój wybór.

Mikrus86

Wysłany: 2010-01-29, 13:22   

Dobrze, że nie bez sensu ;) Jak widać co użytkownik to opinia. Jak z użyciem oleju na wosk ? Jest jakiś sens ?

raszpla

Wysłany: 2010-01-29, 13:45   

Wosk na zapokoszczonym drewnie ma racje bytu utrzyma się dając typowy dla tej powłoki laserunek-wrażenie, natomiast oleje-pokost na woskowym podkładzie już jest bezcelowym
To cała tajemnica.

Kucharek 

Wysłany: 2010-01-29, 15:09   

Mikrus86 napisał/a:
Dobrze, że nie bez sensu ;) Jak widać co użytkownik to opinia. Jak z użyciem oleju na wosk ? Jest jakiś sens ?

Jest sens prz Old Londonie, tu się nakłada wpierw wosk a potem olej. Przy innych specyfikach, odwrotnie.

Mikrus86

Wysłany: 2010-01-29, 17:25   

Więc jak pisałem, już mam zaolejowaną osadę i czas na wosk tylko nie wiem jaki. Zwykły pszczeli + terpentyna czy jakiś inny ?

Odpowiedz do tematu