Czy policja może wejść do domu i sprawdzić...

Moderator: Moderatorzy WBP

Gość
Gość
Gość
Grupa: Goście
Status: Offline

Czy policja może wejść do domu i sprawdzić...

Postautor: Gość » 2005-04-25, 14:34

...sposób przechowywania broni?

Pytam oczywiście o bron palną.

W penej gazecie wyczytałem, że policja w centralnej Polsce zaczęła odwiedzanie ludzi posiadających pozwolenie w celu sprawdzenia sposobu przechowywania broni palnej.

Z drugiej strony słyszałem, że policja nie ma prawa bez powodu wejść i sprawdzić, czy mam kasetkę na broń.

No to jak w końu jest?

Pozdrawiam


Awatar użytkownika
scaRpel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 1058
Rejestracja: 2004-11-05, 16:39
Lokalizacja: marianów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Postautor: scaRpel » 2005-04-25, 14:39

do Twojego domu może wejść ktoś na wyraźne zaproszenie, Policja tylko z nakazem Sądowym/Prokuratorskim lub jeśli istnieje ku temu realny powód w postaci: zagrożenia życia i zdrowia... itp. (kodeks). Z każdego innego nie uzasadnionego wejścia musi się wytułmaczyć Prokuratorowi. To w jaki sposób przechowujesz broń jest Twoją sprawą, w razie problemów nieautoryzowanego użycia odpowiadasz za to w pełni.
co tam Panie w wielkim świecie?


Awatar użytkownika
hexer
Użytkownik komercyjny
Użytkownik komercyjny
Posty: 4269
Rejestracja: 2003-06-25, 18:39
Lokalizacja: Bestwig/Rybnik
Grupa: Użytkownik komercyjny
Kontaktowanie:
Status: Offline

Postautor: hexer » 2005-04-25, 14:44

nie wiem jak jest w Polsce. moze inaczej.
natomiast w niemczech policja moze wejsc bez nakazu i sprawdzic jak przechowywana jest bron. przy czym wolno im uzyc tylko zasady "najkrotszej drogi". od drzwi wejsciowych do szafy z bronia. do innych pomieszczen musza miec nakaz.

chyba trzeba bedzie poczekac na wypowiedz "forumowego" prawnika.
pozdrawiam,


Awatar użytkownika
scaRpel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 1058
Rejestracja: 2004-11-05, 16:39
Lokalizacja: marianów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Postautor: scaRpel » 2005-04-25, 14:59

założyłem, że pytający ma wszystko w porządku z zabezpieczeniem. Więc przychodzi Policja i pyta czy może wejść - wpuszczamy, stwierdza OK, jest po sprawie. Nie biorę pod uwage wejścia z "buta".
co tam Panie w wielkim świecie?


Gość
Gość
Gość
Grupa: Goście
Status: Offline

Postautor: Gość » 2005-04-25, 15:11

W sumie nie mam problemów z zabezpieczeniem broni. Jest (mam nadzieję) tak, jak powinno być.

Po prostu nie mam ochoty na bezprawną wizytę panów niebieskich i dlatego pytam.

Jeśli nie mają prawa wejść, bo ich nie zaprosiłem, to... nie wejdą.

Pozdrawiam


Awatar użytkownika
greenhorn
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 1708
Rejestracja: 2004-08-03, 04:28
Lokalizacja: Łask
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Postautor: greenhorn » 2005-04-25, 15:23

http://nfs.pl/ pouczająca lektura


Awatar użytkownika
scaRpel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 1058
Rejestracja: 2004-11-05, 16:39
Lokalizacja: marianów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Postautor: scaRpel » 2005-04-25, 15:32

obowiazujące przepisy pisze:funkcjonariusze WPA KWP w Bydgoszczy zamierzali, w oparciu o treść art. 27 Ustawy o broni i amunicji wejść do mego mieszkania celem skontrolowania sposobu przechowywania przeze mnie broni. Oczywiście uznałem tego typu działania za nielegalne i nie wpuściłem ich do swego mieszkania.

Nie dlatego, ze miałem coś do ukrycia, ale dlatego, że uznałem tego typu działania za nielegalne. Moje stanowisko w tym zakresie potwierdziło w oficjalnym wystąpieniu Ministerstwo Sprawiedliwości. Było ono jednoznaczne – art. 27 Ustawy o broni i amunicji nie nakłada obowiązku na posiadaczy broni udostępniania organom policji swoich pomieszczeń do prewencyjnej kontroli sposobu jej przechowywania !!!


tyle na temat
Ostatnio zmieniony 2005-04-25, 15:35 przez scaRpel, łącznie zmieniany 3 razy.
co tam Panie w wielkim świecie?


Gość
Gość
Gość
Grupa: Goście
Status: Offline

Postautor: Gość » 2005-04-25, 15:34

Tak, czytałem.

Ale tam problem skwitowany jest jednym słowem.

Mógłby ktoś podeprzeć mnie paragrafami?

Pozdrawiam


Awatar użytkownika
scaRpel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 1058
Rejestracja: 2004-11-05, 16:39
Lokalizacja: marianów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Postautor: scaRpel » 2005-04-25, 15:36

weszliśmy równo, te wyżej. Poprawiałem rozmiar.
co tam Panie w wielkim świecie?


Gość
Gość
Gość
Grupa: Goście
Status: Offline

Postautor: Gość » 2005-04-25, 15:38

Dzięki :)


Awatar użytkownika
mmajstruk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 2810
Rejestracja: 2003-01-08, 00:39
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Postautor: mmajstruk » 2005-04-26, 01:28

Uprawnienia do wejscia do mieszkania prywatnego. Nie mam czasu teraz szukac, moze jest to Ustawa o Policji. Nie pamietam.
Jesli mnie pamiec nie myli to wejsc moga tylko wtedy gdy:
- maja nakaz sadowy lub prokuratorski
- maja zezwolenie Komendanta posterunku/komisariatu w przypadku gdy uzyskanie tego pierwszego jest niemozliwe a interwencja jest niezbedna
- w przypadku uzasadnionego podejrzenia ze zachodzi przestepstwo przeciwku zyciu (mienie chyba jest z tego wylaczone).
Do tego sa zastrzezenia co do godzin w jakich to ma prawo sie odbywac.

Z drugiej strony policja ma prawo sprawdzic. Czyli ty masz obowiazek im to umozliwic.
Jesli sie postawisz - przyjda z nakazem. To zaden problem.
W praktyce spotykam sie tylko z przypadkiem gdy policjanci przychodza i grzecznie prosza o wpuszczenie. Ba, nawet do tego stopnia, ze najpierw dzwonia i sie umawiaja na spotkanie.
Jesli robia to na chama - to po lbie im. Maja znac procedury.
Moze za pare dni powygrzebuje te przepisy, ale nie obiecuje.


Awatar użytkownika
GZ
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 1356
Rejestracja: 2004-02-15, 15:48
Lokalizacja: Mysłowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Postautor: GZ » 2005-04-26, 10:15

mmajstruk pisze:W praktyce spotykam sie tylko z przypadkiem gdy policjanci przychodza i grzecznie prosza o wpuszczenie. Ba, nawet do tego stopnia, ze najpierw dzwonia i sie umawiaja na spotkanie.
Jesli robia to na chama - to po lbie im. Maja znac procedury.

:shock: umawiają się :shock:
Nikt nie jest tak beznadziejnie zniewolony, jak ktoś, kto błędnie wierzy że jest wolny - Goethe


Awatar użytkownika
mmajstruk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 2810
Rejestracja: 2003-01-08, 00:39
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Postautor: mmajstruk » 2005-04-26, 10:21

Tak.
Np po to zeby cie zastac w domu.
Co w tym dziwnego?
Maja nakaz - to prosze bardzo, niech na mnie poluja.
Nie maja - to niech grzecznie sie umowia. Bo sie moze okazac ze mnie nei bedzie w domu. Albo ze bede zajety i nie bede mogl z nimi rozmawiac.
To nie jest panstwo policyjne, do cholery!


Gość
Gość
Gość
Grupa: Goście
Status: Offline

Postautor: Gość » 2005-04-26, 10:28

Hmmm... a co z tym, co napisał Scarpel?

Na jakiej podstawie mają prawo wejść do domu i sprawdzić mi, czy mam kasetkę? Kto ma ocenić, czy odpowiednią? (tutaj ustawa jest niejasna)

Poza tym co to za kretynizm - broń do obrony osobistej służy - jak sama nazwa wskazuje - do obrony osobistej.
Czy w przypadku sytuacji wyższej konieczności mam uprzejmie poprosić panów przestępców o chwilkę przerwy, bo muszę wziąć kluczyk (kluczyki!), otworzyć atestowane zamki, przeładować broń... a później mam krzyknąć "koniec przerwy!" albo "akcja!" i odstrzelić im d..y?!


Awatar użytkownika
mmajstruk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 2810
Rejestracja: 2003-01-08, 00:39
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Postautor: mmajstruk » 2005-04-26, 15:16

Blad.
Mozesz bron miec przy sobie.
Jesli wychodzisz do sklepu, to masz dwa wyjscia - bierzesz bron ze soba albo zamykasz w sejfie.
Nie wolno ci zostawic broni w samochodzie.
Jak przyjda panowie i zobacza ze sejf jest pusty, a ty masz bron na pasku, to nie maja prawa nawet sie zajaknac.



Wróć do „Prawo i broń - WBP”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: czaja18, Kostek, noel, piotr_smal, SP9IUM, treking i 10 gości