{L_INDEX_PORTAL} bron.iweb.pl
Forum dyskusyjne miłośników pneumatyków i innej broni

FAQFAQ  UżytkownicyUżytkownicy  RegulaminRegulamin  GrupyGrupy  Kalendarz ImprezKalendarz Imprez
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy policja może wejść do domu i sprawdzić...
Autor Wiadomość
Gość

Wysłany: 2005-04-25, 13:34   Czy policja może wejść do domu i sprawdzić...

...sposób przechowywania broni?

Pytam oczywiście o bron palną.

W penej gazecie wyczytałem, że policja w centralnej Polsce zaczęła odwiedzanie ludzi posiadających pozwolenie w celu sprawdzenia sposobu przechowywania broni palnej.

Z drugiej strony słyszałem, że policja nie ma prawa bez powodu wejść i sprawdzić, czy mam kasetkę na broń.

No to jak w końu jest?

Pozdrawiam

scaRpel 

Wysłany: 2005-04-25, 13:39   

do Twojego domu może wejść ktoś na wyraźne zaproszenie, Policja tylko z nakazem Sądowym/Prokuratorskim lub jeśli istnieje ku temu realny powód w postaci: zagrożenia życia i zdrowia... itp. (kodeks). Z każdego innego nie uzasadnionego wejścia musi się wytułmaczyć Prokuratorowi. To w jaki sposób przechowujesz broń jest Twoją sprawą, w razie problemów nieautoryzowanego użycia odpowiadasz za to w pełni.

hexer 
emerytowany Moderator

Wysłany: 2005-04-25, 13:44   

nie wiem jak jest w Polsce. moze inaczej.
natomiast w niemczech policja moze wejsc bez nakazu i sprawdzic jak przechowywana jest bron. przy czym wolno im uzyc tylko zasady "najkrotszej drogi". od drzwi wejsciowych do szafy z bronia. do innych pomieszczen musza miec nakaz.

chyba trzeba bedzie poczekac na wypowiedz "forumowego" prawnika.
pozdrawiam,

scaRpel 

Wysłany: 2005-04-25, 13:59   

założyłem, że pytający ma wszystko w porządku z zabezpieczeniem. Więc przychodzi Policja i pyta czy może wejść - wpuszczamy, stwierdza OK, jest po sprawie. Nie biorę pod uwage wejścia z "buta".

Gość

Wysłany: 2005-04-25, 14:11   

W sumie nie mam problemów z zabezpieczeniem broni. Jest (mam nadzieję) tak, jak powinno być.

Po prostu nie mam ochoty na bezprawną wizytę panów niebieskich i dlatego pytam.

Jeśli nie mają prawa wejść, bo ich nie zaprosiłem, to... nie wejdą.

Pozdrawiam

greenhorn

Wysłany: 2005-04-25, 14:23   

http://nfs.pl/ pouczająca lektura

scaRpel 

Wysłany: 2005-04-25, 14:32   

obowiazujące przepisy napisał/a:

funkcjonariusze WPA KWP w Bydgoszczy zamierzali, w oparciu o treść art. 27 Ustawy o broni i amunicji wejść do mego mieszkania celem skontrolowania sposobu przechowywania przeze mnie broni. Oczywiście uznałem tego typu działania za nielegalne i nie wpuściłem ich do swego mieszkania.

Nie dlatego, ze miałem coś do ukrycia, ale dlatego, że uznałem tego typu działania za nielegalne. Moje stanowisko w tym zakresie potwierdziło w oficjalnym wystąpieniu Ministerstwo Sprawiedliwości. Było ono jednoznaczne – art. 27 Ustawy o broni i amunicji nie nakłada obowiązku na posiadaczy broni udostępniania organom policji swoich pomieszczeń do prewencyjnej kontroli sposobu jej przechowywania !!!

tyle na temat
Ostatnio zmieniony przez scaRpel 2005-04-25, 14:35, w całości zmieniany 3 razy  

Gość

Wysłany: 2005-04-25, 14:34   

Tak, czytałem.

Ale tam problem skwitowany jest jednym słowem.

Mógłby ktoś podeprzeć mnie paragrafami?

Pozdrawiam

scaRpel 

Wysłany: 2005-04-25, 14:36   

weszliśmy równo, te wyżej. Poprawiałem rozmiar.

Gość

Wysłany: 2005-04-25, 14:38   

Dzięki :)

mmajstruk

Wysłany: 2005-04-26, 00:28   

Uprawnienia do wejscia do mieszkania prywatnego. Nie mam czasu teraz szukac, moze jest to Ustawa o Policji. Nie pamietam.
Jesli mnie pamiec nie myli to wejsc moga tylko wtedy gdy:
- maja nakaz sadowy lub prokuratorski
- maja zezwolenie Komendanta posterunku/komisariatu w przypadku gdy uzyskanie tego pierwszego jest niemozliwe a interwencja jest niezbedna
- w przypadku uzasadnionego podejrzenia ze zachodzi przestepstwo przeciwku zyciu (mienie chyba jest z tego wylaczone).
Do tego sa zastrzezenia co do godzin w jakich to ma prawo sie odbywac.

Z drugiej strony policja ma prawo sprawdzic. Czyli ty masz obowiazek im to umozliwic.
Jesli sie postawisz - przyjda z nakazem. To zaden problem.
W praktyce spotykam sie tylko z przypadkiem gdy policjanci przychodza i grzecznie prosza o wpuszczenie. Ba, nawet do tego stopnia, ze najpierw dzwonia i sie umawiaja na spotkanie.
Jesli robia to na chama - to po lbie im. Maja znac procedury.
Moze za pare dni powygrzebuje te przepisy, ale nie obiecuje.

GZ

Wysłany: 2005-04-26, 09:15   

mmajstruk napisał/a:
W praktyce spotykam sie tylko z przypadkiem gdy policjanci przychodza i grzecznie prosza o wpuszczenie. Ba, nawet do tego stopnia, ze najpierw dzwonia i sie umawiaja na spotkanie.
Jesli robia to na chama - to po lbie im. Maja znac procedury.

:shock: umawiają się :shock:

mmajstruk

Wysłany: 2005-04-26, 09:21   

Tak.
Np po to zeby cie zastac w domu.
Co w tym dziwnego?
Maja nakaz - to prosze bardzo, niech na mnie poluja.
Nie maja - to niech grzecznie sie umowia. Bo sie moze okazac ze mnie nei bedzie w domu. Albo ze bede zajety i nie bede mogl z nimi rozmawiac.
To nie jest panstwo policyjne, do cholery!

Gość

Wysłany: 2005-04-26, 09:28   

Hmmm... a co z tym, co napisał Scarpel?

Na jakiej podstawie mają prawo wejść do domu i sprawdzić mi, czy mam kasetkę? Kto ma ocenić, czy odpowiednią? (tutaj ustawa jest niejasna)

Poza tym co to za kretynizm - broń do obrony osobistej służy - jak sama nazwa wskazuje - do obrony osobistej.
Czy w przypadku sytuacji wyższej konieczności mam uprzejmie poprosić panów przestępców o chwilkę przerwy, bo muszę wziąć kluczyk (kluczyki!), otworzyć atestowane zamki, przeładować broń... a później mam krzyknąć "koniec przerwy!" albo "akcja!" i odstrzelić im d..y?!

mmajstruk

Wysłany: 2005-04-26, 14:16   

Blad.
Mozesz bron miec przy sobie.
Jesli wychodzisz do sklepu, to masz dwa wyjscia - bierzesz bron ze soba albo zamykasz w sejfie.
Nie wolno ci zostawic broni w samochodzie.
Jak przyjda panowie i zobacza ze sejf jest pusty, a ty masz bron na pasku, to nie maja prawa nawet sie zajaknac.

Odpowiedz do tematu