{L_INDEX_PORTAL} bron.iweb.pl
Forum dyskusyjne miłośników pneumatyków i innej broni

FAQFAQ  UżytkownicyUżytkownicy  RegulaminRegulamin  GrupyGrupy  Kalendarz ImprezKalendarz Imprez
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Lunety: wytrzymałość
Autor Wiadomość
Jerzy 
Administrator

Wysłany: 2003-04-02, 18:29   Lunety: wytrzymałość

1) Jaką masz lunetę? Jakie miałeś?
2) Czy wytrzymała 5000 lub więcej strzałów na wiatrówce sprężynowej, i na jakiej?
3) Jeśli rozleciała się to po ilu strzałach i na jakiej wiatrówce? Co konkretnie się rozleciało?

shakal

Wysłany: 2003-04-02, 19:04   

Jerzy - to dobry pomysł, ale może byś zaczął; ja chętnie bym poznał Twoje opinie /w obu tematach lunet/.
pozdr,

ps. po przeczytaniu możesz ten post wywalić :wink:

Jerzy 
Administrator

Wysłany: 2003-04-02, 19:12   

W tym temacie nie chodzi o opinie ale o konkretne doświadczenia. Ja miałem sporo wiatrówek i jeszcze wiecej lunet , ale często zbyt krótko aby powiedzieć coś o ich wytrzymałości.

Piromarek

Wysłany: 2003-04-02, 21:01   

Czesc.
Ja swoja kupilem na bazarze. Nazywa sie RF3-9x40, nawet nie wiem jaki producent.
Pracowala na Dianie 48gl.
Jedyny mankament to to, ze odkrecily sie soczewki w okularze. Po wykonaniu poprawek silikonem do klejenia akwarium wszystko OK. Wytrzymala kilka pudelek srutu i nadal jest cala. Nie widac sladow pekniecia krzyza i na razie nic nie stuka w srodku :lol:
Natomiast problem mialem z ciagle zsuwajacym sie montazem, gdzie dopiero zamontowanie kolka hamujacego zalatwilo sprawe.

pozdrawiam

Piromarek

kinemax
emerytowany Moderator

Wysłany: 2003-04-02, 21:18   Bushnell Sportsman 3-9 x32 i Simmons 1,5-5x20

na moim XS-B3 podrasowanym do 13J przez JN wytrzymał kilka tysięcy strzałów, a potem wypadła soczewka (tak stwierdzili w serwisie). Po jakimś czasie odzyskałem forsę.

Simmons działa od paru tysięcy i nic się nie dzieje...

Mi

Wysłany: 2003-04-03, 07:36   

Gamo 4X32. Wytrzymała ponad 5000 strzałów , ale oststnio ma dziwną anomalię. Jak przestrzelę ją na jakąś odległośc i strzelam śrutem o ciężarze H&N FT Trophy i powyżej to trzyma ustawienia. Po włożeniu H&N Finale Mach 4,49 lub Hollow Pointa natychmiast się rozregulowuje. Chyba już czas na nią , musi mieć luzy na nastawach. Krzyż cały. Siedzi na Gamo CF 30.

TZ
emerytowany Moderator

Wysłany: 2003-04-03, 10:38   

To chyba nie jest idealny sposób na ludzkie bolączki, takie opisywanie co komu, na jakiej flincie i ile wytrzymało.
Po prostu luneta ...ot taki walter 3/9/40 (popularny u nas, choć trochę dziadowski) na mojej poprzednio posiadanej diance 54 wytrzymał z jakieś 3-4 tyś a i nowemu właścicielowi służy nadal po wystrzeleniu drugiego tyle. Czy to ma oznaczać, że walter jest „nie gniotsa nie łamiotsa”??? No właśnie wcale nie !, mojemu kumplowi walter poleciał po paczce śrutów na gamo 440!
Reguły chyba nie ma? A nawet posiadając oryginalny napis na lunecie „for spring air rifle only” właściciel wcale nie jest pewien, że taka luneta uciągnie te 20 - 30 tyś. strzałów.
Nie wiem, czy to na tym forum, czy też na portalu częstochowskim wyczytałem, że niejaki MC załatwił bushnell-ka elite na diance 54. Więc nawet wydanie kasy na lunetę równej co najmniej samej flincie, jak w cytowanym przypadku niczego nie gwarantuje jak widać. A żeby jeszcze pogmatwać, to jak się tutaj, na tym forum dowiedziałem, dampa owszem zapewnia dłuższą żywotność, ale powoduje też konieczność permanentnego zerowania lunety przy kolejnych, oddalonych w czasie nawet tylko o 1 tydzień strzelaniach (mogę to potwierdzić z własnego doświadczenia, choć nie wiedziałem do niedawna, że to może być przez dampę).
Ja z kolei kupiłem sobie bushnellka bannera (fajny wieczorem, bo rozjaśnia), postawiłem na jednoczęściówce na BSA Lightningu, który w sumie ma gumową, troszkę elastyczną szynę ..... 450 strzałów, tak, tak nie cała paczka śrutów !!! ..... i brzdęk, krzyż poleciał razem z soczewkami a przecież Lightning to raczej średniej mocy flinta (mój 16 J). No nie ma reguły ! To chyba musi być z WNP !

W takim razie mam pytanko do Forum-owiczów:

- gdzie te ruskie wynalazki można dostać (poza warszawskim stadionem słowiańskim)?
- i czy można dostać taki wynalazek z zoomem x 10 i lepiej? (lubię walić na 50 i widzieć przestrzeliny)
- a może Ty Jerzy otworzysz obok figurek FT, smarów, sprężyn również kramik z takimi wynalazkami „made by optic east”? co to czołgiem można przejechać i będzie działać.

Pozdrawiam,
TZ

Piotr
Site Admin

Wysłany: 2003-04-03, 12:47   

Mi napisał/a:
oststnio ma dziwną anomalię. Jak przestrzelę ją na jakąś odległośc i strzelam śrutem o ciężarze H&N FT Trophy i powyżej to trzyma ustawienia. Po włożeniu H&N Finale Mach 4,49 lub Hollow Pointa natychmiast się rozregulowuje...

Też tak miałem z jakąś lunetką! Chyba z Waltherem 3-9x40.
A propos zaś tego co Jerzy napisał, w szczytowym momencie miałem 2x tyle lunet co karabinków i tylko 1/3 z nich udawała, że jeszcze wytrzymuje.
TZ, VOMZ-y widuję czasem na .(...). - sam stamtąd jednego wyciągnąłem.

Gucio

Wysłany: 2003-04-03, 14:52   

Mialem lunete Walter 3x9x40. po kilkuset strzalach na Gammo 440, a potem Dianie 54 najpierw odkrecilo sie mocowanie przedniej soczewki a nastepnie w trakcie strzalu poprostu "wyprysnol" caly mechanizm podswietlania. Obecnie dysponuje Bushnelem Elitte 4200 6x24x40 na sztywnym pojedynczym montazu Diany. I chociaz oddalem kilkaset strzalow nie dzieje sie kompletnie nic. Obraz fantastycznie ostry, i zadnego przestawiania sie siatki Mil-dot. Gdyby jednak cos sie stalo (odpukac) producent daje dozywotnia gwarancje, chociaz nie wiem jak to bedzie w praktyce. Czy to prawda ze os lunety powinna byc jak najnizej osi lufy ?

Piotr
Site Admin

Wysłany: 2003-04-03, 16:39   

A w ogóle to rekord miałem właśnie z owym Waltherem 3-9x40 bo na HW-50 pękł mi w końcu metalowy tubus tuż przed okularem! Stało się to po około 3000 strzałach!

yaro
emerytowany Administrator

Wysłany: 2003-04-03, 17:17   

Co do tych nieco droższych lunet:
miałem Weavera V16 na hw77 i "dampie", kilka tys. śrutu i nic sie nie dzieje nadal
teraz Leupold Vari-X III, też kilka tys. peletek i nic sie nie dzieje, tym razem było kilka montaży: "dampa", dwuczęściowy i teraz jednoczęściowy z kompensacją opadu.

Działają wyśmienicie, obraz jest w porządku, nie mam im specjalnie nic do zarzucenia. Mogę śmiało polecić.
Ostatnio zmieniony przez yaro 2003-04-06, 20:02, w całości zmieniany 1 raz  

Jerzy 
Administrator

Wysłany: 2003-04-03, 17:24   

TZ napisał/a:

W takim razie mam pytanko do Forum-owiczów:

- gdzie te ruskie wynalazki można dostać (poza warszawskim stadionem słowiańskim)?
- i czy można dostać taki wynalazek z zoomem x 10 i lepiej? (lubię walić na 50 i widzieć przestrzeliny)
- a może Ty Jerzy otworzysz obok figurek FT, smarów, sprężyn również kramik z takimi wynalazkami „made by optic east”? co to czołgiem można przejechać i będzie działać.

Kupuje się na bazarach lub z importu prywatnego.
Rosjanie robią mało zoomów, jest jeden Vomz 2-10x40 i kilka różnych 3-9x40
A ja bym i może pohandlował ruskimi lunetkami gdyby było skąd je brać

Fred
emerytowany Moderator

Wysłany: 2003-04-03, 17:35   

No to ja tez.
Kupilem sobie przed rokiem Simaluxa - firma nieznana i jakos z ciezkim sercem wydalem troche kasy na ten sprzet. Jest to Simalux Gold 6-24x50 z wysokimi wiezami i Mil Dot' em. Na poczatku zamontowalem ja na 7,5 J i bylo OK. Potem przenioslem na 17 J i po wystrzelaniu kilku tysiecy srutow dalej wyglada OK. Raz spadla mi z 1,5 metra na podloge razem z karabinem dokladnie na obiektyw, wyrywajac w parciecie duza dziore. Pot mnie zalal i stwierdzilem, ze ostrosc da sie po tym upadku nastawic dopiero od 12 metrow a nie od 9 jak wczesniej. Wyslalem do producenta i ten zrobil wszystko jak trzeba (na gwarancji). Albo trafilem na dobry egzemplarz albo ta firma jest naprawde Ok i miesci sie w przyzwoitych granicach cenowych.
Mimo , ze mialem okazje wymienic ja juz nie raz na cos innego "firmowego" zostalem przy niej - moze to sentyment???

A , ze pisalem o tym , ze 7,5 Joula to sie nie smiejcie ale zajomy zalatwil w ten sposob swojego Zaissa na HW97k w tej slabej wersji.
Mimo, ze sprzed kosztowal prawie 1000 Euronow to poprzestawialy sie bebechy przy tej slabiznie.
Co prawda dostal w zamian nowa - ale nie montowal juz na wiatrowce :-)

A ze przy okazji , to postuluje o nowy tema OPTYKA -
bedzie latwiej znalesc posty z tym dosc ciekawym zagadnieniem

Marek (wemar)
emerytowany Moderator

Wysłany: 2003-04-03, 18:14   

Fred napisał:
Cytat:
A ze przy okazji , to postuluje o nowy temat OPTYKA -
bedzie latwiej znalesc posty z tym dosc ciekawym zagadnieniem

Popieram Freda !!! Nie myślę jednak o temacie ale o nowym dziale. Jak widać z opisów na jedną wiatrówkę przypada czasem kilka lunet :wink: . "Wiatrówki" mamy a optyka grzęźnie między pytaniami o śrut pistoletów a jakimiś pomysłami na wyciory :lol: . Jak popatrzeć na forum, to co kilka dni pojawiają się nowe mutacje pytania "...jaką lunetę ...?" Te dwa tematy Jerzego, zaraz też ugrzęzną w "historii" albo nowe posty odejdą od tematu pierwotnego.

Krzysiek
emerytowany Moderator

Wysłany: 2003-04-03, 20:29   

Bushnell Sportsman 3-9x40 na dwuczesciowym montazu GAMO na Dianie 48 u mnie wytrzymal jakies 8 paczek srutu ( 4 tys peletek) potem nie wiem , bo poszedl do ludzi.
Obecnie Leupold Vari-X 3-9x33 EFR - bardzo lekki i jasny jak na ta srednice na HW 90 cal .22 FAC na jednoczesciowej dampie przezyl bez perturbacji kilka tys sztuk pelletek - teraz czeka na jakis nowy zakup ( producent zaje dozywotnia gwarancje).

Odpowiedz do tematu