bron.iweb.pl
Forum dyskusyjne miłośników pneumatyków i innej broni

Wiatrówki - Kalibracja

Angebrighald - |1 Maj 2009|, o 13:44
Temat postu: Kalibracja
Witam,
jak spostrzegawczy zauważyli jestem nowy na forum. Postanowiłem się zapisać tutaj gdyż od trzech tygodni obserwuję tutejsze wątki na temat wiatrówek i sprzętu wiatrówkopodobnego ('wejdziesz między wrony, kracz tak jak one' - więc i ja dzielę sprzęt na do i od 400zł ;)

Wiatrówkę pierwszy raz trzymałem w wieku 10 lat ale strzelić miałem okazję tylko raz... Drugi raz strzelałem w zeszłym roku na cyrkowym stoisku, gdzie to zdjąłem główkę zapałce wygrywając miśka... Co to były za wiatrówki - nie wiem...

Ostatnio bardzo mnie korci, żeby coś kupić... Początkowo myślałem nad Strzelcem, Liderem... czyli full osprzęt za 150zł... Pojechałem do sklepu z takim sprzętem gdzie Pan powiedział mi, że żeby poczuć przyjemność ze strzelania trzeba wydać ponad 300zł... Dał mi podotykać inne wiatrówki rzucając nazwami i modelami... Zbyt podniecony byłem trzymając w ręku ryflowaną kolbę, żeby zapamiętać te modele... Krótko - o co chodzi...

po pierwsze - nie wiem czy pochłonie mnie strzelanie i czy jest sens wydawać kilka stówek zamiast kupić ten "Lider Pakiet" za 150zł. Nie ukrywam, że okazji do strzelania będę miał może 10 w roku... i to do puszek z odległości ok 20-30m... Tak więc powinienem powiedzieć, że potrzebuję wiatrówki do rekreacji a nie strzelania.

Ostatnio rozważam sprzęt do 350zł i na tym poprzestanę, bo dla mnie studenta to górna granica... a jeśli już ta cena to myślę oczywiście o BMK 12 lub BMK 19. Do tego pewnie na wakacjach będę chciał dokupić lunetę - jeśli będzie taka potrzeba.

Wiem, że niektórzy zagorzali posiadacze sprzętu za 1 czy 2tyś. będą mieli swoje zdanie na tematy tych wiatrówkopodobnych sprzętów jednak... czy nie lepiej przesiadać się z poloneza, przez seata do marcedesa? Można poczuć różnicę...

Dodam, że zapewne będzie to jeden zakup wiatrówki na dłuuuugi czas... Bo z racji niewielkiego używania po skończonym strzelaniu będzie konserwowana i odkładana na ścianę lub do szafy czekając na kolejne swoje 5 minut.

Jeśli ktoś chciałby się wypowiedzieć lub doradzić - to listy PW czy poprostu odpowiedzi będą mile widziane. Wiem, że pomocni mogą być właściciele sklepów, ale tacy starzy wyjadacze, którzy już wiele widzieli i którzy nie noszą koszulek promocyjnych danych producentów za chwalenie ich sprzętu.

Co do zakupu - to przez neta mi nie odpowiada - ostatnio kupowałem lustrzankę cyfrową i wiem jak wielkie znaczenie ma pójść, wziąć w łapę i zobaczyć jak leży. Dlatego też wybiorę się do sklepu i sam ocenię czy te 1049mm długości to rzeczywiście dużo mniej niż te 1102mm. Poza tym sama waga zapewne ma znaczenie, jak przy aparacie - cięższy lepiej trzyma się w ręku, lepsze zdjęcia.


jeśli komuś nie chce się czytać tego co jest wyżej - zadaję pytanie, do którego nawiązuje temat - czyli:

czytałem na tym forum wypowiedzi ludzi, którzy skarżyli się na monotonne ustawianie celownika w wiatrówkach Lider... Tutaj mam pytanie - czy każda nowo kupiona wiatrówka wymaga kalibracji i ustawiania celności muszki i szczerbinki? Domyślam się, że te producent tych za 2000zł wolał by sam ustawiać celność niż oddać nieustawioną do sklepu, ale jak jest z tymi tańszymi modelami, np. BMK-19


Będę wdzięczny za pomoc, co prawda postów o podobnej tematyce powstało już wiele, ale użytkowników i nowych modeli też powstało wiele, więc odsyłanie do postów z 2002 roku jest trochę nie na miejscu. Jak można łatwo wywnioskować - nawet taki Lider od tego czasu mógł się poprawić lub pogorszyć - więc wypowiedzi świeżych użytkowników o najnowszych sztukach mogą być pomocne.


Pozdrawiam - Szymon

SKIBOL - |1 Maj 2009|, o 14:09

byłem posiadaczem bmk-12 i ja na 40-50m z puszkami zbytniego problemu nie miałem. wykonanie jak za cenę 300 zl (bo tyle za niego kiedyś zapłaciłem) mnie zadowalało.
co tu dużo pisać polecam slavie 634 a jak naprawdę nie masz kasy to kup tą bmk'ę oby nie lidera bo z dobrego ASG lepsze skupienia osiągają:D

Angebrighald - |1 Maj 2009|, o 14:35

Wiesz kolego, jakość wykonania jest dla mnie ważna. Co prawda studiuję na technologii drewna i zrobić nawet z kolby Lidera taką, na której przysłowiowa mucha nie siada nie było by większego problemu - no chyba, że robią ją z jakiejś chińskiej odmiany topoli;)
Podać mogę przykład swojego hobby z aparatami... Zaczynałem 3 lata temu od zwykłego cyfrowego kompaktu, poznałem aparat, poznałem swoje możliwości, zobaczyłem, że to mnie kręci - obecnie zakupiłem K200D co jest warte teraz 2000zł. Więc łatwo wywnioskować, że jeśli wkręcę się w strzelanie, to o ile w przyszłości nie zrobię sobie pozwolenia na prawdziwą broń, to jestem w stanie naskładać na jakąś Dianę...
Wszystko da się zrobić, byle racjonalnie...

pozdrawiam

Angebrighald - |1 Maj 2009|, o 15:41
Temat postu: Kalibracja
Nikt nie odpowie czy każdą wiatrówkę trzeba kalibrować?

i kolejne pytanie, jakie się nawinęło po czytanie 3 forów o broni...

BMK czy Hatsana? modele w cenie do 400zł

Cienfuegos - |1 Maj 2009|, o 15:48

-->Angebrighald, kup przez internet - na dodatek sprzęt używany (wtedy nie przepłacisz).
Zanim to zrobisz spotkaj się z ludzmi z lokalnej "grupy" strzeleckiej (Wasi bodaj na Siekierkach się spotykają) i pomacaj trochę sprzętów - będziesz wiedział co Ci odpowiada i nie kupisz w ciemno.


ps. http://bron.iweb.pl/viewforum.php?f=36

pps. co rozumiesz przez "kalibrowanie"?

Angebrighald - |1 Maj 2009|, o 15:53

pps. co rozumiesz przez "kalibrowanie"?[/quote]

chodzi o regulowanie przyrządów celowniczych (szczerbinka i muszka) tak, aby wiatrówka była celna. Pytanie powstało po przeczytaniu artykułu o jakimś modelu Lidera, gdzie użytkownik żalił się, że przez kilka godzin starał się ustawić szczerbinkę...

meton - |1 Maj 2009|, o 16:02

Każdą ustawiasz na dany dystans.
eclip2 - |1 Maj 2009|, o 16:12

meton napisał/a:
Każdą ustawiasz na dany dystans.

...i co ważne "pod siebie" :wink:

Cienfuegos - |1 Maj 2009|, o 16:14

-->Angebrighald, to o czym piszesz to tzw. przystrzeliwanie (czyli w uproszczeniu ustawianie "średniego punktu trafienia").
Angebrighald - |1 Maj 2009|, o 16:31
Temat postu: BMK vs Hatsan
99,9% tutejszych użytkowników jest antyLider'owcem i towaru ChRL nie poleca. Są jednak dobre zdania na temat BMK. Jak się zorientowałem BMK jest w moim zasięgu cenowym (400zł) podobnie jak Turecki Hatsan.

Pytanie do Was - jako obeznanych z serwisem i możliwościami ewentualnej rozbudowy/tuningu - czy bardziej racjonalnym wyborem będzie zakup Hatsana czy BMK? Mowa oczywiście o podstawowych modelach jak wspomniałem do 400zł.

Hatsan czy BMK?

Cienfuegos - |1 Maj 2009|, o 16:50

Nie ma żadnego godnego polecenia BMK do 400zł (no może że na jakąś wyjątkową okazję trafisz ew. sprzęt używany).
Gdybyś choć kilka dyszek dorzucił to już możesz (przy "odrobinie" szczęścia) trafić np. na BMK-19 ew. BMK-21 (choć w wypadku dziewiętnastki zastosowanie słowa "szczęście" to raczej drobne nadużycie...).

Angebrighald - |1 Maj 2009|, o 17:01

Cienfuegos napisał/a:
Nie ma żadnego godnego polecenia BMK do 400zł (no może że na jakąś wyjątkową okazję trafisz ew. sprzęt używany).
Gdybyś choć kilka dyszek dorzucił to już możesz (przy "odrobinie" szczęścia) trafić np. na BMK-19 ew. BMK-21 (choć w wypadku dziewiętnastki zastosowanie słowa "szczęście" to raczej drobne nadużycie...).


http://allegro.pl/item614...mm_prezent.html

jak widać 19stkę bez gadżetów można kupić za niecałe 300...
szkoda, że nie mogę przekonać się osobiście jaka jest różnica między BMK a Hatsonem i między dowolną wiatrówką a sprzętem wiatrówkopodobnym Lidera

Cienfuegos - |1 Maj 2009|, o 17:08

Czyli ceny spadają (to dobrze ;) ).
Może zastanów się nad BMK-21, to naprawdę sympatyczne karabinki ;)

Angebrighald napisał/a:
po pierwsze - nie wiem czy pochłonie mnie strzelanie i czy jest sens wydawać kilka stówek


Jest taka zasada, jeżeli na dzień dobry kupisz wiatrówkę która będzię Cię ograniczać, to do strzelania się zniechęcisz i tyle...

ps. a może pomyśl o kupnie Iża MR-512 (Иж MP-512) ew. jego poprzednika (Iża 38 czy nawet 22)?

Angebrighald - |1 Maj 2009|, o 17:29

pytanie tylko czy dostrzegę różnicę nie mając z czym porównywać... z Lidera za 150zł podniosłem się do Hatsana za 300zł. więcej jak 350 poprostu nie mogę bo nie mam. Nie będę tym sprzętem strzelał na niewiarygodnie wielkie odległości. Wydaje mi się, że 20m to max, tak więc nie wiem czy potrzebuję bardzo dobrej wiatrówki. Jeśli z 20 metrów trafię w spinacz do bielizny to będę zadowolony. Inaczej - jeśli ktoś kto ma obeznanie i wie jak strzelać trafiłby z 20 metrów w spinacza z wiatrówki którą kupię - to będę uważał ją za DOBRĄ.
Cienfuegos - |1 Maj 2009|, o 17:31

Iż 38 ;)
Raphael27 - |1 Maj 2009|, o 19:18

Swoją pierwsza slavie 634 kupiłem za 400zł po tuningu.
Angebrighald - |1 Maj 2009|, o 19:30

Raphael27 napisał/a:
Swoją pierwsza slavie 634 kupiłem za 400zł po tuningu.


dobrze Kolego - zapewne wyszukałeś dobrej oferty. Zauważ jednak, że nie miałem wcześniej wiatrówki i nie koniecznie się na tym znam. Mało tego - nikt z moich znajomych mi w tym nie pomoże więc kupić coś co będzie wymagało na wstępie jakichś poprawek to nie koniecznie dobry pomysł. Chciałbym kupić coś w sklepie stacjonarnym, żeby w razie czego było blisko oddać na gwarancji. Nie przeczę, że nie będę wnikał w tuning, konserwację i tak dalej - owszem - planuję, jeśli wkręcę się w ten sport - to naprawdę mogę poświęcić sporo czasu na pielęgnację, ale na początek chciałbym kupić coś do czego nie będę musiał zaglądać od razu. BMK 19 lub Hatsan 55 to moje najbardziej prawdopodobne cele.

witboj - |1 Maj 2009|, o 21:43

W podanym przedziale cenowym to bym wybieral miedzy:
Hammerli Quick
Baikal MP 512
Sharp Innova

Angebrighald - |1 Maj 2009|, o 23:58

biorąc pod uwagę fakt, że kręcą mnie drewniane kolby z tych trzech polecanych zostaje Bajkał...

Mimo wszystko zabieram całą listę ze sobą i popędzę do sklepu wymacać każdy z nich...

Angebrighald - |2 Maj 2009|, o 00:13

Jeśli miałbym kupić wiatrówkę w cenie do 400 jedynie patrząc na wygląd to zdecydowanie wziąłbym tą

W regulaminie jest zapisany zakaz umieszczania linków z Allegro...(edycja - Mod)

piękna jest - nic dodać nic ująć...

Arnie - |2 Maj 2009|, o 00:18

Angebrighald napisał/a:
Podać mogę przykład swojego hobby z aparatami... Zaczynałem 3 lata temu od zwykłego cyfrowego kompaktu, poznałem aparat, poznałem swoje możliwości, zobaczyłem, że to mnie kręci - obecnie zakupiłem K200D co jest warte teraz 2000zł.
Biorąc skalę fotograficzną to wszelkie Lidery, Bcoś tam nie mieszczą sią w skali fotograficznej nawet obok byłej radzieckiej Smieny :-D powiedzmy, że są na równym poziomie jak jednorazowe aparaty fotograficzne :-D . Jeżeli masz mało kasy to kupuj Bajkała nie ma co kombinować a BMK sobie daruj, chyba , że wybierzesz jakis dobry egzemplarz w sklepie, ale jak piszesz nie za bardzo się znasz.
Angebrighald - |2 Maj 2009|, o 00:23

wiesz kolego - tam gdzie mieszkam jest taki Pan prowadzący sklep wędkarsko-myśliwski. Gość ten utrzymuje się mimo konkurencji głównie dlatego, że jest starym wyjadaczem, który wie co dobre. Wiem, że egzemplarze, które ma na sklepie są dobre. Widziałem podejście tego gościa do rzeczy no i to jak wielu ma klientów od procarzy począwszy na waltherowcach skończywszy.
Pan się zna, pomoże w czym trzeba, no ale nie ukrywam, że na takim bajkale to w porównaniu z allegro stracę ze 40zł, odliczając 20zł przesyłki wychodzi i tak 20zł... Za poradę, podręczny i podręczny serwis - to i tak nie dużo...

Arnie - |2 Maj 2009|, o 00:28

Zapytaj go jakiej produkcji jest BMK, jak odpowie, że angielskiej - zmień sklep :-D
kinkong - |2 Maj 2009|, o 00:39

Kolego czytaj i ucz się od starszych i doświadczonyh. Dużo czytałem i za radą kupiłem slavkę 634 uzywaną, ale powiem szczerze że to bardzo dobry sprzęt za tą kasę. Lub podjedź na Siekierki i popykasz ze sprzętów i zobaczysz co jest który wart. Ja osobiście polecam slavkę.
Pozdrawiam

meton - |2 Maj 2009|, o 09:08

kinkong napisał/a:
Ja osobiście polecam slavkę.
Pozdrawiam


Ja też. Swoją (roczną) sprzedałem w zeszłym miesiącu za 400zł, wiec już się spokojnie da kupić.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group